Edukacja przedporodowa

Edukacja przedporodowa to poznawanie naszego organizmu takim jaki jest na aktualnym etapie naszego życia. Zaczynamy zajęcia około 21 tygodnia ciąży. Dzielimy na 5 głównych tematów: ciąża, poród, połóg, karmienie piersią oraz pielęgnacja noworodka. Edukacja przedporodowa może mieć różne formy: szkoła rodzenia (zajęcia w formie wykładu/ćwiczeń, duża liczba uczestników), on-line (kurs wykupiony na portalach) oraz indywidualne spotkania z położną.

Ciąża to piękne, ale zarazem bardzo trudne doświadczenie w naszym życiu. Omawiamy w tej części zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety w tym okresie. Dolegliwości, które mogą pojawić się w obecnym stanie i jak sobie z nimi poradzić. Badania jakie są wykonywane, aby komfort życia mamy i dziecka po porodzie był na najwyższym poziomie. Poruszamy również tematy dotyczące stymulacji prenatalnej, czyli to w jaki sposób nawiązać kontakt z naszym nienarodzonym dzieckiem oraz jakie są tego plusy zaraz po porodzie. Zajmujemy się też dietą kobiety będącej w ciąży.

Poród. Skojarzenia Pań, które będą rodzić po raz pierwszy: ból, powikłania, szczęście, najpiękniejsze chwile w życiu. Edukacja przedporodowa ma za zadanie przygotować ciężarną do sukcesu z uśmiechem na twarzy pomimo skurczy, które powodują ból; niedogodności, których może doświadczyć. Omawiamy formy łagodzenia bólu porodowego oraz wszelkiego rodzaju zdarzenia, które mogą mieć miejsce na sali porodowej. Będąc świadomymi co się dzieje z naszym organizmem i dlaczego, dużo łatwiej przechodzimy przez trudności, które nas spotykają i czerpiemy większe radość z sukcesu.

Karmienie piersią oj to dopiero jest wyzwanie. Przecież mówili „zawsze ciepłe, takie jak potrzebuje dziecko, bez pracy, bez kosztów, a piersi mnie bolą i jestem wykończona”. Nie koniecznie tak musi być, ale każda z nas, niezależnie, czy poród był drogami natury, czy zabiegowy, czujemy się zmęczone, obolałe. Do tego dochodzi płaczący noworodek, który domaga się jedzenia. Edukacja przygotowuje nas do tych ciężkich chwil po porodzie. Uczy ciężarne rozróżniać co jest fizjologiczne, czym nie powinne się przejmować, a nad czym muszą bardziej popracować i poświęcić więcej uwagi.

Połóg– okres po porodzie, gdzie organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Edukacja przedporodowa ma na celu uświadomić kobietę ile to może trwać, jakie zmiany dokonują się na tym etapie ale też uczulić na to, co nie powinno się dziać- gdzie szukać pomocy i jak sobie radzić.

Nasz cud- noworodek. Taki mały, płaczący cud. W tej części poznajemy czego potrzebuje nasze maleństwo, jakie zachowania i zmiany są fizjologią. Przedstawiamy ciężarnym jak pielęgnować i dbać o noworodka. Przyszłe mamy uczą się kąpieli, pielęgnacji pępka, ale też rozpoznawania, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego oraz pierwszej pomocy.

No ale po co ten partner na szkole rodzenia? To już pytanie do pań ciężarnych. To Wy decydujecie, kto i czy w ogóle będzie wam towarzyszył w tym pięknym, ale i trudnym czasie na sali porodowej i pierwszych dniach z maleństwem. Jeśli jednak zdecydujecie się, aby przeżyć te chwile z osobą towarzyszącą to dużym plusem jest, jeśli ona również przejdzie edukację przedporodową. Partner na porodówce daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa, dobrze przygotowany, świadomy tego co się dzieje w idealny sposób zaspokaja potrzeby rodzącej, zna ją przecież najlepiej, wie czego potrzebuje. Często jest nieocenionym łącznikiem między personelem medycznym a rodzącą.

Scroll to Top