Wypełnienia na NFZ a komercyjne.

Często pacjenci na fotelu u dentysty zadają pytania, czym się różnią wypełnienia na NFZ a komercyjne? Materiałów jest wiele, przedstawiamy materiały stosowane w gabinetach stomatologicznych Samed.


Materiały stosowane w Stomatologii refundowanej.

➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️

Amalgamat – stosowany w zębach bocznych- stop rtęci ze srebrem i innymi metalami. Większość krajów na świecie odchodzi od stosowania Amaglamatu. 

Materiał nie łączy się z zębiną i szkliwem zęba, jest nieestetyczny, może powodować sinienie zęba, oraz przy dużych rozmiarach rozsadzać ząb od środka, gdyż jest ” wciśnięty” do ubytku.

Jest wytrzymały i twardy, ale reaguje na zmiany temperatur w jamie ustnej, poprzez stałą zmianę swojej objętości (kurczy się i rozszerza) co może powodować powstanwinie szczelin przez, które pod wypełnienie dostają się bakterie powodując ponowną próchnicę. Aby założyć tego typu wypełnienie lekarz często musi nadać odpowiednio duży kształt ubytku, zbierając zdrowe tkanki, w przeciwnym wypadku wypełnienie wypadnie.

➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️

Glassjonomer – w formie proszku lub kapsułek, stosowany u dzieci do 18 roku życia, lepiej przylega do zęba przy mniejszych ubytkach. Kolor w odcieniach bieli, ale nie jest identyczny z zębem, jednak jest bardziej estetyczny od Amalgamatu. Zawiera w składzie związki fluoru, które, jeśli wypełnienie jest szczelne- przenikają do zęba chroniąc go dodatkowo przed próchnicą. Materiał jest słabszy mechanicznie.  W jamie ustnej działają ogromne siły, które mogą powodować wykruszanie się tego materiału lub powstanie szczelin, tak jak w przypadku Amalgamatu. Zalecany szczególnie w leczeniu zębów mlecznych. 

Aby założyć tego typu wypełnienie, lekarz często musi nadać odpowiednio duży kształt ubytku, zbierając zdrowe tkanki, w przeciwnym wypadku wypełnienie wypadnie.

➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️

Kompozt chemoutwardzalny – często używany w zębach przednich oraz we wszystkich zębach dla osób niepełnosprawnych, mocniejsze i bardziej zbliżone kolorem do koloru zęba, niż cementy glassjonomerowe. Wadą jest nakładanie materiału do ubytku „za jednym razem” co nie pozwala na uzyskanie idealnego anatomicznego kształtu zęba. Z czasem kolor może ulegać zmianie ze względu na wchłanianie barwników pokarmowych. Nie sprawdza się w dużych ubytkach. 

➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️➖️

Materiały stosowane komercyjnie.

Kompozyty nowej generacji – światło utwardzalne – nie są stosowane w ramach NFZ. Charakteryzują się wysoką estetyką, dając możliwość odbudowy zęba w naturalnym jego kolorze. Dzięki materiałom światłoutwardzalnym można przywrócić funkcję i anatomiczny kształt zęba, tak, że ciężko zauważyć różnicę między wypełnieniem, a zębem własnym. Kompozyty są bezpieczne i wytrzymałe, bardziej twarde od zęba łącząc się z nim w skutek specjalnych substancji. Materiał ten ma wysoką szczelności. Przy kształtowaniu zęba lekarz- po pierwsze zbiera tylko chore tkanki zęba, po drugie materiał nakłada porcjami, naświetlając każdą kolejną warstwę, co wpływa na wytrzymałość i kształt zęba.

Scroll to Top